Jak działają reflektory ksenonowe?
Charakterystyczne, jasne światło i wydłużona żywotność to cechy, które wyróżniają lampy ksenonowe. Ksenony działają sprawnie nawet do 3 tysięcy godzin, co oznacza, że ich żywotność jest sześciokrotnie dłuższa od lamp halogenowych. Lampy ksenonowe oprócz tego, że zwiększają widoczność po zmroku, emitując dwukrotnie jaśniejszy snop światła od halogenów, poprawiają też wygląd pojazdów. Mianowicie ksenony prezentują się efektowniej niż tradycyjne reflektory. Chcesz wiedzieć, jak działają tego rodzaju lampy? Poniżej wyjaśnimy, w jaki sposób wytwarzają światło oraz co przemawia za ich zastosowaniem.
Budowa i działanie ksenonów
Ksenony wyróżnia przede wszystkim to, że nie są wyposażone w tradycyjne żarówki. W żarniku ksenonowym nie ma włókna wolframowego, które w wyniku żarzenia emituje światło. Bańki lamp ksenonowych są za to wypełnione specjalnym gazem – ksenonem, przez który przepływa prąd o wysokim napięciu. Efektem przepływu fal elektromagnetycznych przez ksenon jest wytworzenie mocnego snopu światła, które jest znacznie wyraźniejsze od światła halogenowego. W zastosowaniu technologii ksenonowej nie tylko barwa światła ma duże znaczenie. Zaletą ksenonów jest także to, że żarniki do wytworzenia światła potrzebują około 30% mniej energii niż w przypadku tradycyjnych lamp. W związku z tym ksenony uznaje się za energooszczędne reflektory o wysokiej żywotności żarników.
Reflektory ksenonowe wyposaża się też w system automatycznego samopoziomowania, który pozwala dostosować zasięg świateł do zmiennego obciążenia pojazdu, tym samym eliminując ryzyko oślepiania innych kierowców na drodze. Dodatkowo też ksenony zawierają spryskiwacze, które zapobiegają rozpraszaniu się wiązki światła poprzez osadzające się na lampie zabrudzenia. Mimo przedłużonej żywotności ksenonów nie warto zapominać o ich renowacji. Renowacją lamp oraz naprawą reflektorów w Poznaniu zajmuje się m.in. nasza firma „TMC”. Wśród objawów, które świadczą o konieczności regeneracji lub naprawy reflektorów wymienić można np. zmatowienie odbłyśników, niewłaściwe poziomowanie czy zmianę barwy emitowanego światła.