Blog
Kiedy importujemy samochód z innego kraju, szczególnie spoza Europy, może się okazać, że jego reflektory są przystosowane do ruchu lewostronnego. W Polsce, gdzie obowiązuje ruch prawostronny, takie reflektory mogą być problematyczne. Czy zatem przerabianie reflektorów na wersję europejską jest konieczne?
Reflektory w naszych autach zasługują na szczególną uwagę, ponieważ odpowiednie oświetlenie drogi jest kluczowe dla naszego bezpieczeństwa. Oto kilka wskazówek, jak prawidłowo konserwować lampy samochodowe, aby zapewnić ich długotrwałe działanie.
Zadaniem reflektorów samochodowych jest odpowiednie oświetlenie drogi i zapewnienie bezpieczeństwa podczas jazdy. Niestety czasem zdarza się, że reflektory się brudzą i ulegają zmatowieniu. W takim przypadku wart wykonać regenerację reflektorów. Na czym to polega? Jakie kosmetyki są stosowane podczas regeneracji reflektorów? Zachęcamy do sprawdzenia odpowiedzi na te pytania w naszym artykule.
Lampy samochodowe mają za zadanie oświetlać drogę kierowcy i przyczyniają się do poprawienia widoczności na drodze. Niestety często zdarza się, że w wyniku działania szkodliwych czynników zewnętrznych lampy zaczynają matowieć i słabiej świecą. Rozwiązaniem może być usługa regeneracji reflektorów. Sprawdź sam, jak przebiega proces regeneracji lamp i kiedy warto to wykonać.
Chyba żaden kierowca nie ma wątpliwości co do tego, że poprawnie działające lampy samochodowe są konieczne do utrzymania bezpieczeństwa na drodze – zwłaszcza przy ograniczonej widoczności. Niemniej, nawet najsprawniejsze lampy aut z czasem tracą swoją przejrzystość, co skutkuje znacznym zmniejszeniem zasięgu światła z reflektorów. Na szczęście można bardzo łatwo temu zaradzić, jednocześnie nie posuwając się do wymiany oświetlenia samochodowego.
Utrzymanie reflektorów samochodowych w dobrym stanie ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa. Wraz z upływem czasu klosze lamp nie tylko się brudzą, ale i ulegają zmatowieniu. To z kolei wpływa na jakość oświetlenia. Zmatowienia lub rysy pogarszają widoczność na drodze. Za nieodpowiednie oświetlenie kierowca może zostać ukarany mandatem, ale skutki zaniedbania reflektorów mogą być o wiele poważniejsze. Pogorszenie widoczności zwiększa ryzyko wypadków na drogach, do których może dochodzić np. z powodu opóźnionych reakcji kierowców. Na szczęście da się im zapobiec, a jednym ze sposobów na to jest regeneracja reflektorów.
Kupiłeś samochód w Wielkiej Brytanii lub Stanach Zjednoczonych i chcesz jeździć nim w Polsce? Oprócz załatwienia formalności związanych m.in. z rejestracją pojazdu musisz pomyśleć o czymś jeszcze. W Twoim obowiązku jest dostosowanie reflektorów do norm obowiązujących w Europie. Co to oznacza? Oznacza to, że musisz wymieniać reflektory w aucie lub je przerobić. Bardziej ekonomiczna jest opcja numer dwa. Poniżej wyjaśniamy, czym różnią się reflektory w wersji amerykańskiej od europejskiej oraz podpowiadamy, dlaczego ich przeróbka jest konieczna.
Ksenony emitują przynajmniej dwukrotnie mocniejsze światło od lamp halogenowych. Dzięki nim widoczność na drodze jest o wiele lepsza, co zwiększa nie tylko komfort prowadzenia pojazdu, ale też bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów i pozostałych użytkowników drogi. Barwa światła emitowanego przez ksenony zbliżona jest do naturalnej barwy światła słonecznego, dlatego wydaje się przyjemniejsza dla oka. Ponadto lampy ksenonowe zużywają mniej energii od zwykłych reflektorów oraz dłużej zachowują żywotność. Wymienione cechy sprawiają, że coraz więcej kierowców decyduje się na przerobienie zwykłych reflektorów na ksenony. Sprawdź, jak wygląda taka przeróbka.
Charakterystyczne, jasne światło i wydłużona żywotność to cechy, które wyróżniają lampy ksenonowe. Ksenony działają sprawnie nawet do 3 tysięcy godzin, co oznacza, że ich żywotność jest sześciokrotnie dłuższa od lamp halogenowych. Lampy ksenonowe oprócz tego, że zwiększają widoczność po zmroku, emitując dwukrotnie jaśniejszy snop światła od halogenów, poprawiają też wygląd pojazdów. Mianowicie ksenony prezentują się efektowniej niż tradycyjne reflektory. Chcesz wiedzieć, jak działają tego rodzaju lampy? Poniżej wyjaśnimy, w jaki sposób wytwarzają światło oraz co przemawia za ich zastosowaniem.
Oświetlenie pojazdów pełni kluczowe funkcje. Jest istotne zarówno ze względu na zwiększenie widoczności po zmroku i nocą, a tym samym bezpieczeństwa użytkowników drogi, jak i dla sygnalizowania innym kierowcom obecności na trasie. Pierwsze pojazdy jeszcze przed rozpoczęciem XX wieku do sygnalizowania swojej obecności na drodze używały lamp karbidowych. Z czasem pojawiły się pierwsze żarówki elektryczne, które następnie zastąpiły żarówki halogenowe. Prawdziwą rewolucją w motoryzacji było jednak zastosowanie reflektorów ksenonowych. W dalszej części artykułu przedstawiamy ich historię oraz zwracamy uwagę na zalety tego rodzaju reflektorów.