Jakich środków użyć do regeneracji reflektorów?
Reflektory samochodowe mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo kierowcy, a także innych uczestników ruchu. Z tego powodu niezwykle ważne jest utrzymywanie ich w dobrej kondycji. Jeśli rzucane przez nie światło pozostawia wiele do życzenia, może być to wynikiem zarówno słabej jakości żarówek, jak i złego stanu kloszy.
Te, wykonane zazwyczaj z tworzywa sztucznego, nie są szczególnie odporne na działanie zewnętrznych czynników, takich jak zanieczyszczenia, sól i kamienie na drodze lub zmienne warunki atmosferyczne, więc lata użytkowania mogą mieć na nie bardzo negatywny wpływ. Jeśli reflektory zżółkły lub zmatowiały, można je zregenerować – samodzielnie albo z pomocą fachowców. Warto pamiętać, że zły stan lamp może mieć poważne konsekwencje, związane nie tylko z bezpieczeństwem na zdrowie lub estetyką, ale również prawem – jazda ze światłami uznanymi za niesprawne może zostać ukarana mandatem. Takie auto może również nie zostać dopuszczone do ruchu.
Co będzie potrzebne do regeneracji reflektorów?
Jeśli właściciel samochodu zdecydował, że odpowiada mu samodzielna regeneracja reflektorów, powinien zadbać o kilka rzeczy. Przede wszystkim bardzo przydatna będzie polerka lub wiertarka, ponieważ lampy będzie trzeba wypolerować. Oczywiście można to zrobić również ręcznie, jednak potrwa to bardzo długo i pochłonie mnóstwo energii. Warto zaopatrzyć się również w jeden z gotowych zestawów do regeneracji reflektorów, które zawierają większość potrzebnych produktów. W innym przypadku będzie trzeba skompletować je samodzielnie. Konieczne będą:
- Miękka ściereczka, która zostanie użyta do dokładnego wyczyszczenia kloszy.
- Płyn do mycia szyb (w tym samym celu).
- Taśma klejąca, którą należy okleić okolice reflektorów, aby odpowiednio zabezpieczyć karoserię.
- Papier ścierny, a także pad do niego, aby oszlifować powierzchnię kloszy.
- Środka do polerowania – najlepiej użyć w tym celu specyfiku stworzonego specjalnie do polerowania reflektorów. W ostateczności może jednak wystarczyć jakikolwiek inny środek polerski do plastiku.
- Środka chroniącego przed UV – najlepszy będzie specyfik stworzony specjalnie do konserwacji reflektorów. W ostateczności można użyć również innego środka do konserwacji plastiku, jednak nie zagwarantuje on tak dobrego efektu.
- Woda, która przyda się głównie podczas szlifowania, do usuwania utworzonego pyłu, aby można było ocenić efekt dotychczasowej pracy.
Reflektory należy dokładnie wyczyścić, a także okleić ich okolice taśmą. Następnym krokiem powinno być szlifowanie papierem ściernym, kolejnym zaś polerowanie. Na zakończenie należy nałożyć środek do konserwacji.